Kolostrum – imunitná bomba
U všetkých cicavcov je mlieko matky prvým zdrojom výživy až do chvíle, pokým nie sú schopné prijímať aj inú potravu. Materské mlieko produkujú mliečne žľazy v prsníkoch ženy, jeho tvorba je podmienená hormonálne a začína sa už počas tehotenstva, dokonca ešte v jeho prvej polovici.
Hneď po pôrode je pripravená „prvá várka“ nazvaná kolostrum, ktorá je zároveň doslova výživovou a imunitnou „bombou“ pre organizmus novorodenca. Obsahuje imunoglobín IgA, ktorý vystiela zažívací trakt bábätka a tvorí na ňom ochrannú vrstvu. Tak je dieťatko chránené do chvíle, kým začne správne a samostatne fungovať jeho vlastný imunitný systém.
Materské mlieko je unikátnou tekutinou, ktorá je nenapodobiteľná, napriek tomu, že množstvo výrobcov mlieka tvrdí opak. Zavádzajúce reklamy a slogany na sušených umelých mliekach pre novorodencov môžu vyvolávať dojem, že obsahujú všetky potrebné látky rovnako ako materské mlieko.
Unikátne zloženie šité na mieru
To je však unikátne práve v tom, že dokáže svojím zložením reagovať na aktuálne zdravotné a výživové potreby konkrétneho dieťaťa a dokonca dlhodobo. Takže dojčenie a prijímanie materského mlieka má efekt aj vo vyššom veku dieťaťa, hoci sa často nesprávne traduje opak (dojčenie do pol roka úplne stačí, dojčenie viac ako ročného dieťaťa nemá význam, dojčenie starších detí je iba závislosťou dieťaťa na matke a podobné mýty).
Dieťatko je hneď po pôrode pripravené začať sa prisávať na matkinu bradavku. Dokonca je schopné hneď po pôrode, vďaka špecifickej vôni bradaviek, doplaziť sa k nim a pokúšať sa o prisatie.
Pre budúcu dojčiacu matku je ale dôležité poznať správnu techniku dojčenia, pretože dieťatko sa zvyčajne potrebuje naučiť správnemu prisatiu. Niektoré bábätká majú skrátenú „uzdičku“ pod jazykom, ktorá im bráni v správnom prisatí, alebo niekedy môžu správnemu prisatiu brániť veľké prsníky či tvar bradaviek matky.
Dopyt a ponuka
Pri tvorbe materského mlieka platí rovnica dopyt = ponuka. Inými slovami, napriek tomu, že veľa žien má po pôrode prirodzenú nadprodukciu materského mlieka, tento stav sa zvyčajne rýchlo ustáli. Netreba ho preto podporovať nadmerným odsávaním mlieka, ktoré zvyšuje jeho ďalšiu produkciu.
Vhodnejšou cestou pri preplnených prsníkoch je ručné odstriekanie mlieka v sprche, počas ktorého sa odstráni iba malé množstvo postačujúce na úľavu. Zároveň nehrozí upchatie mliekovodov a následný zápal prsníkov.
Cenné pre výživu aj psychiku
Materské mlieko okrem svojich nepopierateľných výživových predností prostredníctvom dojčenia pomáha prehlbovať kontakt matky s dieťaťom a má tak nezastupiteľný efekt pre správny psychický a emocionálny vývoj dieťaťa.
Vedeli ste, že 100 g materského mlieka obsahuje približne:
- 4,4 g tukov,
- 14 mg cholesterolu,
- 1 g bielkovín,
- 7 g sacharidov,
- 212 IU (jednotiek) vitamínu A,
- 32 mg vápnika,
- 3 IU vitamínu D,
- 5 mg kyseliny L-askorbovej,
- 3 mg horčíka.
Jeho zloženie sa ale mení podľa aktuálnych potrieb dieťaťa, ale aj v jednotlivých fázach samotného dojčenia.