Aktívny gén to zariadi
Experti si posvietili na to, ako fungujú hormonálne signály vysielané z placenty počas tehotenstva. Placenta je zodpovedná za výživu dieťatka v maternici a zároveň vysiela hormonálne signály do krvi matky, keď sa celý jej organizmus pripravuje na novú životnú rolu.
Hormóny sú produkované placentárnymi bunkami a ovplyvňované špecifickými génmi, ktoré obsahujú dve kópie – jednu zdedenú po matke a jednu po otcovi, ale vďaka fenoménu známemu ako parentálny imprinting, je iba jedna z kópií génu aktívna.
A práve aktivita týchto génov hrá dôležitú rolu v tom, ako sa bude budúca matka starať o svoje deti.
Experti skúmaním laboratórnych myší zistili, že pokiaľ je aktivita na kópii otcovského génu, materinské inštinkty sú viac orientované na potomstvo.
Zároveň výskumníci zistili aj významné zmeny v dvoch oblastiach mozgu budúcich matiek – v hypotalame a hipokampuse.
Dieťa na prvom mieste
Výsledok štúdie naznačuje, že otec prostredníctvom génov vo vyvíjajúcom sa plode, dokáže priamo ovplyvniť správanie sa matky po narodení potomka.
Vedci ďalej uvažujú, aký význam to môže mať u ľudí – keď sa menia priority aj správanie budúcej matky a následne zásadne ovplyvňujú vývoj a duševné zdravie dieťaťa po celý jeho ďalší život.
Rodičovstvo možno podľa nich považovať za konflikt medzi záujmami oboch rodičov, pričom otec (a jeho gény) uprednostňujú maximálnu investíciu do potomstva, na úkor najlepších záujmov matky.
Zjednodušene povedané, matka sa postupne „naprogramuje“ na to, aby dokázala napĺňať v čo najvyššej možnej miere všetky potreby bábätka aj na úkor svojich vlastných.
Výskumníci pripomínajú, že predchádzajúce štúdie ukázali rolu podobného placentárneho génu vo vývoji tehotenskej depresie. Tvrdia, že práve výskum placentárnych génov môže odhaliť ešte množstvo tajomstiev vývoja človeka.