Infekcie aj hospitalizácie
Vplyv antibiotík na mikroflóru zažívacieho traktu je známy – likvidujú všetky baktérie. Tie, ktoré spôsobujú infekcie v organizme, ale aj tie „dobré“, ktoré sa nachádzajú práve v žalúdku a v črevách.
Výskumníci zistili, že užívanie antibiotík v tehotenstve môže zvýšiť riziko infekcií u bábätiek po narodení až o 20 percent. Štúdia, v ktorej skúmali v priebehu rokov až 750 tisíc tehotenstiev, naznačila súvis medzi užívaním antibiotík a zmenami vo vývoji imunitného systému bábätiek.
Z množstva skúmaných tehotných žien, 18 % užívalo počas tehotenstva antibiotiká. Až 28 % detí týchto žien muselo byť neskôr (až do veku 14 rokov) hospitalizovaných z dôvodu nejakej závažnej infekcie v organizme.
Zaujímavé zistenie sa týkalo aj toho, že deti, ktorých matky počas tehotenstva užívali antibiotiká a ktoré sa narodili vaginálne, sú viac ohrozené žalúdočno-črevnými infekciami oproti deťom, ktoré sa narodili sekciou (cisárskym rezom).
Experti to vysvetľujú tým, že pri pôrode získali práve mikróby v pôrodnom kanále, na rozdiel od detí porodených sekciou, ktoré získali baktérie z pokožky matky. A práve baktérie v pôrodných cestách sú vplyvom antibiotickej liečby zmenené.
Chlapci v ohrození
Ukázalo sa, že infekciami sú pritom viac ohrození chlapci ako dievčatá. A riziko je vyššie, čím viac sa užívanie antibiotík v tehotenstve približuje k pôrodu – teda vo vyšších štádiách tehotenstva je pre dieťa rizikovejšie.
Tieto zistenia majú podľa odborníkov viesť k tomu, aby boli antibiotiká tehotným ženám predpisované naozaj iba v nevyhnutných prípadoch. Štúdia podľa nich potvrdzuje, že neuvážené predpisovanie a užívanie antibiotík môže priamo ovplyvňovať zdravie ďalšej generácie.