1. Komunikácia počas tehotenstva
A práve kvalita puta a komunikácie medzi matkou a novorodencom následne ovplyvňuje jeho vývoj a schopnosť učiť sa v ďalšom období.
Výskumníci spravili metaanalýzu všetkých štúdií na túto tému, aby zistili, ako správanie budúcich rodičov počas tehotenstva vplýva na vzťah k deťom po ich narodení. Analyzovali 14 štúdií, v ktorých boli dáta od 1 862 matiek a otcov.
2. Na myšlienkach a pocitoch záleží
Hodnotili postoje rodičov k ich deťom – všetky ich myšlienky a pocity počas tehotenstva zaznamenané prostredníctvom rozhovorov a dotazníkov.
Rovnako však skúmali aj postoje a pocity rodičov už narodených detí a ich vzájomnú interakciu. Skúmali ich vnímavosť voči potrebám detí – teda schopnosť zaznamenať, interpretovať a reagovať na rozmanité signály bábätiek (hnev, plač, smiech a podobne).
3. Rozhodujúce sú matky, ich vzťahy aj skúsenosti
Vyhodnotením analyzovaných dát z týchto výskumov dospeli experti k záveru, že pozitívne myšlienky a pocity voči nenarodeným deťom ovplyvňujú následnú interakciu a komunikáciu po narodení. Zaujímavé však bolo, že sa to týkalo iba matiek.
Táto metaanalýza tiež potvrdila súvislosť medzi senzitívnym správaním matky voči nenarodenému dieťaťu a zdravým životným štýlom počas tehotenstva (napr. vzdanie sa zlozvykov, ako je fajčenie a podobne).
Vedci zároveň predpokladajú, že tvorbu puta medzi matkou a dieťaťom môže ovplyvniť veľké množstvo faktorov. Vzťah matky k jej vlastným rodičom, k partnerovi, skúsenosti z predchádzajúcich tehotenstiev, potraty, depresie a úzkosti, ale aj množstvo iných faktorov.