Prekvapujúce zistenia
Podľa prvých výsledkov dlhodobej štúdie detí v predškolskom veku, psychický stav matky počas tehotenstva a krátko po pôrode sa ukazuje byť kľúčovým faktorom pre následné správanie dieťaťa.
Výskumníci tieto výsledky považujú za veľmi prekvapivé, vzhľadom na to, že efekt na dieťa je dlhodobý – správanie detí dokáže psychika matky ovplyvniť až do približne veku 6 rokov. Najvýraznejšie sa tento efekt prejaví na kvalite spánku a vzniku spánkových porúch dieťaťa.
Naopak, pocit šťastia rastúci počas druhého a tretieho trimestra má doslova ochranný účinok pred problémami so spánkom u detí po ich narodení.
Depresia matky ovplyvňuje spánok dieťaťa
Experti z Pensylvánskej univerzity podrobujú dlhodobej štúdii 833 škôlkarov a ich matky. Zisťujú u nich celkový emocionálny stav vrátane predpôrodnej aj popôrodnej depresie, pocitov šťastia počas jednotlivých trimestrov.
U detí zase hodnotia poruchy správania a spánkové poruchy (ktoré spolu úzko súvisia). Práve na základe výsledkov z týchto „meraní“ sa zistilo, že deti matiek, ktoré prekonali stavy depresie počas tehotenstva alebo po pôrode (prípadne počas oboch období), častejšie trpeli spánkovými poruchami.
Naopak, u detí matiek, ktoré prežili narastajúci pocit šťastia počas druhého a tretieho trimestra tehotenstva, výrazne klesali prejavy problémov so spánkom.
Experti tieto zistenia považujú za kľúčové pri celkovej starostlivosti o zdravie tehotných mamičiek zo strany lekárov, ale aj rodiny, priateľov a komunity, v ktorej budúce matky žijú. Kondícia budúcich mamičiek totiž dlhodobo ovplyvňuje správanie a spánok ich detí po narodení.