Skenovanie „in utero“
Mozog plodu v maternici sa počas celého tehotenstva prudko vyvíja, najviac z celého obdobia jeho vývinu. Plod postupne rastie a dozrieva, vyvíja sa prepojenie medzi ním a matkou.
A práve toto prepojenie po prvý raz skúmali experti pomocou skenov mozgu plodu v maternici matky. Zistili, že ak je mozog ovplyvňovaný stresom matky, dochádza na jeho štruktúrach k zásadným zmenám.
Špeciálnou skenovacou metódou skúmali odborníci mozog 47 plodov vo veku 30. – 37. týždňa tehotenstva. Matky týchto bábätiek boli vybrané zo nižších sociálnych vrstiev z predmestí, ktoré trpeli stresom, úzkosťou, depresiou a obavami.
Zmeny v neurónových štruktúrach
Zistilo sa, že mozgy bábätiek matiek vystavených veľkému stresu mali zníženú schopnosť organizácie neurónových systémov.
Vedci dávnejšie tušili, že stres matky počas tehotenstva nejakým spôsob môže ovplyvňovať vývoj mozgu jej dieťaťa.
Mozoček je najzraniteľnejší
Napriek tomu nebolo jasné, ako sa neurónové siete v mozgu vytvárajú, akým spôsobom jednotlivé prepojenia vznikajú a najmä, aký veľký vplyv to má na ďalší život a zdravie človeka. Teraz po prvýkrát dokázali získať jasný dôkaz o zmenách v mozgových štruktúrach týchto plodov.
Získané informácie naznačujú, že mozog sa nevyvíja od najjednoduchších systémov ku komplexnejším a zložitejším, ale zrejme sa najprv rozvíjajú oblasti, ktoré budú kľúčové pri prepájaní jednotlivých mozgových systémov a štruktúr.
Ide najmä o malý mozog alebo mozoček, ktorý je v prenatálnom štádiu a v raných štádiách detstva pod vplyvom stresu veľmi zraniteľný. Má vysokú hustotu glukokortikoidných receptorov, ktoré sú veľmi vnímavé práve na stres. Práve malý mozog bude predmetom ďalších výskumov vedcov neurológov.