Nič nie je na svojom mieste
Bez zbytku a natrvalo platí, že tehotenstvo je skutočne druhým stavom. A tak nič nie je, ani nemôže byť na svojom mieste. Spánok budúcej maminy potom netvorí výnimku. Niežeby to po narodení potomka bolo so spaním lepšie, ale to si necháme na inokedy. Ľudské telo predstavuje nádherne zložitý mechanizmus, ktorý ale môžeme celkom dobre ovládať, pravda, ak vieme, ako na to.
Taniere a poháre
Význam správnej životosprávy pre tehotné ženy asi netreba nijako hlbšie rozoberať. Samozrejme, že skladba jedálnička a pitný režim majú priamy a zásadný vplyv aj na kvalitu spánku. To, že na stôl v tomto čase nepatrí žiadny alkohol, a často ani káva, ostáva akousi nepísanou normou.
Na druhej strane treba pripomenúť, že káva alebo čaj sú životabudiče. Ak im žena počas dňa nevie odolať, spánok si v istom zmysle vedome upiera. Tiež platí, že večerný tanier by nemal prekypovať kalóriami. V opačnom prípade sa žene žalúdok nekompromisne pripomenie. Trochu inak, či skôr celkom opačne, to funguje pri pitnom režime. Cez deň si treba dopriať, ale pred spaním už telo netreba príliš „zavlažovať“.
Pohyb znamená spánok
Nie, tá veta má zmysel. Primerané a správne vykonávané cvičenia sú balzamom pre telo aj pre dušu, a to nielen počas tehotenstva. Prísun čerstvého vzduchu, nevyhnutné okysličovanie krvi, obmedzenie kŕčov v nohách, pohoda spotenej pokožky po vlažnej sprche. To sú benefity, ktoré organizmus budúcej maminy oceňuje v každom smere. Ale pozor! Ak sa už týmto múdrym a odporúčaným krokom premyslene venujeme, snažme sa ich realizovať predpoludním. Endorfíny a hormóny vyplavené do krvi počas popoludnia alebo večerným cvičením, nebývajú tou správnou cestou k pokojnému a osviežujúcemu spánku.
Disciplína musí byť
Ako vravieval dobrý vojak Švejk blahej pamäti: „Disciplína musí být, kluci pitomí, jinak by vojáci lezli po stromech...“ A keďže žena nie je vojak a tehotné po stromoch zásadne nelozia, hovorme len o tej spomínanej disciplíne. Počas deviatich mesiacov sa totiž systém, poriadok a disciplína môžu každej rozumnej žene obzvlášť hodiť.
S prichádzajúcim večerom sa napríklad vypláca dodržiavanie pevných rituálov a časových postupností. Takýto „kyvadlový“ rytmus činností a pohybov dokáže telo naladiť na očakávaný a hlavne vytúžený spánok. Ich obsah a forma sú síce plne v kompetencii budúcej matky, no vôbec neškodí pribrať do partie aj partnera. Napríklad taká jemná, zamilovaná masáž nôh, alebo spoločný pohár teplého mlieka, majú pre telo ženy silu spoľahlivo uspávajúceho medikamentu.
Ľudský airbag
Iste, nie je to ľahké, ale skúsme sa počas dňa sústrediť na príjemné a kladné veci, či stránky nášho tehotenstva. Nepripúšťajme si neodôvodnenú nervozitu, stres a napätie viac, ako je únosné. Vypláca sa vyhľadať dajaký flexibilný, najlepšie „ľudský airbag“ proti stresu. Môže mať pritom iks podôb a foriem. Od návštevy dobrej kamarátky, po uvoľnený telefonát s mamou, alebo krátky obed s partnerom.
Neraz sa napätie a kalné myšlienky podarí odbúravať aj počas pokojnej vychádzky v parku, či spontánnym rozhovorom s inou maminou, či ženou. Ľudský hlas a rozhovor sú skutočne dokonalým spôsobom, ako si vyčistiť hlavu, preladiť a nasmerovať svoj záujem iným smerom. Nepokúšajme sa v sebe stres a úzkosť dusiť! Vynoria sa totiž pred nami práve v okamihu, keď zavrieme oči a rozhodneme sa konečne zaspať.
Alchýmia a choreografia spánku
Pamätajme, že telo tehotnej ženy sa nemôže spoliehať len na nočný spánok. Ak počas dňa organizmus pocíti návaly únavy a dá nám jasné signály, nebráňme sa a skúsme si pospať. Pokojné miesto, kde strávime pár desiatok minút, je dokladom, že alchýmia spánku funguje dokonale, ak jej doprajeme kúsok času. Koniec koncov, podľa nedávno zverejnených štúdií by sa mal zdravotný „šlofík“ stať normálnou súčasťou denného rytmu každého z nás.
K zdravému a osviežujúcemu spánku však patrí aj posteľ, prikrývka a vankúš. Pokiaľ ide o matrac, odporúča sa skôr tvrdší a prikrývka ľahšia, najmä taká, ktorá dobre dýcha. No a nájsť si tú správnu polohu s rastúcim bruškom nie je práve jednoduchou choreografiou. Niekoľko vankúšov však môže tento „balet“ uľahčiť a spríjemniť. Výhodné je uloženie vankúša pod koleno a pod bruško. Počas prvého trimestra by sa mala žena snažiť zaspávať na ľavej strane tela. V tejto polohe lepšie funguje nielen krvný kolobeh, ale aj obličky.