Made in...
Naša DNA sa podobná manželke geniálneho amerického detektíva, neupraveného poručíka Columba. Vieme, že ju máme, ale nikdy ju neuvidíme. Koniec koncov, načo aj? Vo chvíli počatia ju tak, či tak – veľmi radi a grátis – vyexpedujeme nášmu budúcemu potomkovi. Takže z tohoto konca začiatku sú veci úplne jasné. Možnosť geniality našej budúcej dcéry alebo syna nikdy nebude len v našich rukách. Lenže všetko, čo má po týchto vetách nasledovať, už nejako režírovať môžeme.
Geniálne opatrenie pre oboch
Skôr ako začneme, mala by zaznieť trochu menej známa, ale pre ženy vcelku povzbudzujúca informácia spojená s časom po pôrode. Podľa amerických vedcov sa ukazuje, že matke sa po narodení potomka zväčší tá časť mozgu, ktorá má v referáte inteligenciu. Dôvod? V zásade ide o geniálne „opatrenie“ tety Evolúcie. Vďaka nemu sa telo a psychika čerstvej maminy vyrovnávajú s tlakom nových povinností, potrebou ochrany, výživy a výchovy nemluvňaťa, ale aj s akceptáciu seba samej v náročnej úlohe matky.
Nota k note?
Tvrdí sa – a odborníkmi všeobecne uznáva – že „konzumácia“ hudby v prenatálnom období dokáže jedinečným spôsobom nakopnúť driemajúci talent a schopnosti vysnívaného potomka. Psychológovia potvrdzujú, že vnímať hudbu v tele ženy dokáže už dvojmesačný plod. Takže už osem týždňov po počatí dokáže tá 20-milimetrová radosť cítiť prvé tóny muziky.
Tieto schopnosti masívne zosilňujú od polovice gravidity, keď už má náš „nový človek“ kompletne dokončený sluchový aparát. Drobec vníma predovšetkým mamu, jej bijúce srdce a hlas. Až v druhom pláne prichádzajú na rad externé zvuky a podnety. Najlepším receptom však je, ak sa k dieťaťu dostáva autentický mamin spev. Táto myšlienka má stabilnú vedeckú oporu aj vo fakte, že malý človiečik už vedome užíva svoju pamäť.
Prirodzene, je len na budúcich rodičoch a ich kreatívnych schopnostiach, ako sa k vzťahu hudba – nenarodené dieťa postavia. K dispozícii majú jednu partitúru vedľa druhej. Cielený výber autorov, žánrov, hudobných období, živé koncerty, autentické muzicírovanie u seba doma alebo aj krásne ticho a zvuky mimo mestskej prírody. Vkusu a plánom sa medze nekladú. Pravdou ostáva, že aj v prípade, keby nám z ratolesti nevyrástol nový Johann Sebastian Bach, môže hudba v jeho živote zaujať nádherné a cenné miesto.
Prejesť sa ku géniovi
Niet sporu o tom, že strava a jej skladba zásadným spôsobom ovplyvňujú naše zdravie. A keďže dieťa v matkinom tele žije iba z toho, čo si mamina dopraje počas dňa, je tu šanca, ako výberom tohoto menu ovplyvniť vývoj budúceho génia. Najvyšším kalibrom sa prezentujú omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Niektoré typy týchto látok preukázateľne ovplyvňujú rast a vývoj plodu, najmä mozgu a nervovej sústavy. A pozor, silu omega-3 mastných kyselín možno veselo uplatňovať aj po pôrode.
Je pritom všeobecne známe, že medzi „požehnanými“ potravinami v tomto ohľade obzvlášť vynikajú plody mora, teda ryby. Výdatné dávky týchto látok sa ale vyskytujú aj v orechoch alebo kvalitných, najmä panenských olejoch. Podobná skladba jedálnička má však zmysel aj vo všeobecnej rovine. I bez zámernej snahy poviť budúceho génia by sa omega-3 mastné kyseliny nemali v strave obchádzať. Tehotná žena by si mala počas týždňa dopriať tri takto „nabúchané“ jedlá.
Neuškodí pripomenúť, že povinnou súčasťou menu budúcej mamy musí byť jód. Nielenže má blahodarný a vlastne celkom zásadný vplyv na vývoj mozgu a jeho správne fungovanie, ale deficit tejto látky môže dokonca viesť k mentálnej retardácii dieťaťa.
Počas tehotenstva by žena mala prijímať takmer dvojnásobok pre zdravého jedinca ;bežne predpísaného množstva jódu. Množstvo jódu v strave sa teda má pohybovať okolo 250 mg. Nezabudnime, že od 12. týždňa ešte nenarodené dieťa potrebuje prísun jódu pre svoju vlastnú štítnu žľazu.
Dobrú chuť a na zdravie obom!