Dvojitá chutí lepšie
Dlho vyzeraná a pre mnohých mužov vytúžená téma dvojitej materskej zapustila korene rýchlo a darí sa jej čoraz viac. Možnosť postarať sa o svojho bezbranného potomka takmer ako mamina mnoho chlapov s radosťou využíva. A prosím, nechytajme sa za slovo. Je jasné, že otec detaily urobí inak, ale láska a city sú predsa prvoradé, hmm?
Navyše, toto „najkrajšie obdobie“ býva honorované, a to zhruba 70 percentami z hrubej mzdy. Takže spomínaný model dvojitej materskej býva zaujímavou a vítanou šancou, ako si predĺžiť príjem v rodine na obdobie presahujúce 12 mesiacov.
Štát pomáha viac
Neviem, kto presne prišiel s návrhom, aby bola otcovská materská svojimi podmienkami atraktívnejšia ako pri svojom prvom štarte. Od roku 2011 však bola príslušná legislatíva zmenená natoľko, že otcovia, ergo mladé rodiny sa rady chopili príležitosti. Zákon dostal prívetivejšiu tvár a novopečený tatko, získal možnosť stráviť s dieťaťom podstatne viac času.
V minulosti mohol otec materskú čerpať tiež, no zákonné podmienky neboli mužom nijako zvlášť naklonené. Príležitosť obmedzovala hranica 8 mesiacov veku dieťaťa. Teda, ak bola na materskej matka, otec mohol rýchlo zabudnúť. Po novom sa limit natiahol až na tri roky, čo je „good deal“ nielen pre muža, ale i celú rodinu.
Funguje to ako u žien
Pre mužov zákon stanovuje rovnaké podmienky, aké majú ženy. Napríklad, čiastka materského príspevku je priamo závislá od vymeriavacieho základu poistenca, z ktorého sa platilo poistné. Samotná materská sa vypočítava zo 70 percent hrubého príjmu otca, z ktorého sa ráta aj denný základ. Otec môže svoju materskú prerušiť podľa vlastného uváženia a začať opäť chodiť do práce.
Výška materského závisí aj od toho, či mal muž aspoň dva roky – cca 270 dní – zdravotné poistenie. Občas sa totiž stane, že pri nesplnení týchto podmienok nevzniká nárok na materské. Prirodzene, že táto podmienka platí aj pre ženy.
Pre menej praktických mužov je okrem iného dobré vedieť, že príslušné veci okolo materskej si musia obehať s náležitým predstihom. Mali by sa teda vopred dohodnúť so svojím zamestnávateľom, navštíviť Sociálnu poisťovňu a mať úplne jasno v termínoch viazaných na manželku, keďže dieťa si doma samo neporadí.
A ako je to s dĺžkou materskej u mužov? Podľa zákona je zákonným limitom hranica 28 týždňov. Iba pre úplnosť. Matka má nárok čerpať 34 týždňov, slobodná žena 37 a mama, ktorej nebo nadelilo viacero detí odrazu, môže počítať so 43 týždňami.
Pomôcť môže aj rodina
Možno to nebolo slovenskej pospolitosti celkom zreteľne a dostatočne „vybubnované,“ ale na materskú môže nastúpiť aj osoba, ktorej bolo dieťa zverené súdnou cestou. Nárok si tak môžu uplatniť napr. starí rodičia, členovia rodiny, prípadne nevlastní rodičia.
Materská, či otcovská dovolenka
Aj tu sa legislatívne veci posunuli k lepšiemu. Keď rodina stojí pred problémom, že matka musí skrátka nastúpiť „do rachoty“, alebo mesačne na jej účet chodí viac ako „hlave rodiny,“ môže manžel zvažovať materskú dovolenku. Mesačne to rodine na jedno dieťa hodí okolo 200 eur, a takáto šanca jestvuje až do troch rokov dieťaťa.
Otcov, ktorí trávia čas medzi plienkami a kočíkom, neustále pribúda, čo sa podľa psychológov priaznivo odráža nielen na vývoji samotného potomka, ale aj na duševnej pohode rodiny. V konečnom dôsledku sa potom dá – aj keď všeobecne, ale úprimne – konštatovať, že tento trend môže mať v budúcnosti blahodarný vplyv na celú spoločnosť.